Yükleri büyük minikler

Okullar açıldı ama ne yazık ki tüm çocuklar okula gidemiyor. Şanlıurfa’dan Erzurum’a tarlada çalışmaya gelen Rozalin Dizlek “Okullar açılıyor ama galiba gidemeyeceğim. Hem borçlarımız var, hem de okul harçlığımı biriktirmek için çalışmak zorundayız” di...

Yükleri büyük minikler
07 Eylül 2021 - 08:06

Erzurum’un Aziziye ilçesinde üretimi yapılan patateslerin sökümü, yüzlerce kilometre uzaklıktan gelen tarım işçileri tarafından yapılıyor. Şanlıurfa’dan aileleriyle birlikte gelen kız çocukları da tarlada anne-babalarına yardım ediyor. Sabahın ilk ışıkları ile girdikleri tarlada sadece öğle yemeği molası vererek patates sökümü yapan aileler, mesai sonunda derme çatma evlerde yeni günü bekliyor. Tarım işçilerinin günlük yevmiyeleri ise 100 liradan başlıyor.

OKUL HARÇLIĞI İÇİN

Bu yıl lise birinci sınıfa gidecek olan Rozalin Dizlek (14), “Bu yıl ilk kez çalışıyorum. Okullar açılıyor ama galiba gidemeyeceğim. Patates bitene kadar buradayız. Hem borçlarımız var hem de okul harçlığımı biriktirmek için çalışmak zorundayız. 8 kardeşiz, dördümüz burada anne ve babamızla birlikte çalışıyoruz” dedi.

‘HAYAT ZOR, NE YAPALIM’

Geçen yıl da Erzurum’a geldiklerini söyleyen Rozalin’in babası Mahmut Dizlek, “Mevsimlik işçiyiz. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden geliyoruz. Genelde ailecek çalışıyoruz. Memleketimizden mayıs ayında çıktık. Kırşehir, Malatya’dan sonra Ordu’ya geçtik. Bu sene yağışlardan dolayı orada pek çalışamadık. Yaklaşık iki haftadır Erzurum’dayız. Patates topluyoruz. Hayat zor. Öğrenciler de çalışıyor ama ne yapalım. Çalışmazsak başka bir gelirimiz yok. Her yıl olduğu gibi bu yıl da okula mecburen biraz geç gidecekler” dedi.

‘ÇALIŞMAYA MECBURUZ’

Rozalin’in annesi Fatma Dizlek ise pandemi nedeniyle geçen yıl fazla çalışamadıkları için borçlarının biriktiğini belirterek, “8 çocuğum var. Elimizde yok, durumumuz kötü. Borçlarımız var. Mecburuz çalışmaya. Çalışmazsak açlıktan ölürüz. Çocukların zamanında okula gidememesine üzülüyorum. 20 yıldır ben tarlalarda çalışıyorum” diye konuştu. 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum