Orhan Çelik

Orhan Çelik


Batman'da Parası Olmayan Namaz Kılmayacak mı ?

28 Nisan 2019 - 14:48 - Güncelleme: 28 Haziran 2020 - 14:57

 İşsizliğin boy gösterdiği ve gün geçtikçe daha da gelişip büyüyen Batman'da artık insanlar zamanının bir çoğunu elinde olmadan dışarda geçiriyor. Hal böyle olunca farz olan  vakit namazlarını eda etmek için camilerin yolunu tutmak istiyorlar ; ama Batman'da bulunan Camilerin %99 'u ücretli olduğundan vatandaşlar mecburen Tuvaletleri ücretsiz Avm mescitlerinde namaz kılmak zorunda kalıyor. Batman halkı bu duruma derhal bir çözüm bulunmasını istiyor.


 

 Batman'da  camilerdeki ücret uygulamasına gün geçtikçe tepki büyüyor. Cami abdesthaneleri ve tuvaletlerinden ücret alınması vatandaşları isyan ettiriyor. Camilerin bakım, onarım ve temizlik işleri için alındığı sanılan bu ücret vatandaşlar tepkili. Evinden uzakta bulunan ve ibadet için camiye gittiklerini belirten bazı vatandaşlar abdest almak için para ödemek zorunda kalmanın yanlış olduğunu belirtiyor.

İşte konuya ilişkin tepkilerini dile getiren bir vatandaş,

Sırf Batman'da değil "Tuvalet insanî bir ihtiyaç, camilerin tuvaletlerinin ücret karşılığında kullandırılmasına bir anlam veremiyorum. Hangi caminin para ihtiyacı oldu da cemaat yardımcı olmadı. Zaten işsizlik Batman'da gün geçtikçe artıyor, bir de böyle uygulamalar insanı çileden çıkarıyor. Şimdi bir insan düşünelim tuvalet ihtiyacı oldu yada namaz vakti ve namazını cemaatle kılmak istiyor. Cebinde para yok ve bu kişi para olmadığı için o tuvaleti kullanamasın mı? Vakit namazını zamanında kılmasın mı? Bu vebali kim ödeyecek? Buradan vicdanınıza çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen cami tuvaletlerindeki bu ücret olayını kaldırın."

  Buyrun bir başka vatandaşımıza kulak verelim:

 parası olmayan abdest alıp, namaz kılamayacak mı? 

Bugün namaz kıldım tuvalete gideyim dedim. Rahatsızlığım sebebiyle tutmamam gerekiyordu. neyse girdim tuvalete ihtiyacımı giderdim. cüzdanımı evde unutmuştum. Çıkışta baktım adam para istiyor. cüzdanımı evde unuttuğumu söylesem de adam beni anlamıyordu. En son tartışmayı duyan bir vatandaş benim yerime parayı verince adam sustu. Utandım gerçekten Batman için çok yanlış bir davranış camiler ticarethane değil parası olmayan biri ücret vermesi için zorlanmaması lazım.

Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesi için başta Batman Müftülüğü, batman belediyesi ve diğer yetkililerin bir an önce bu soruna çözüm bulur umarım.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum