1,5 Yaşındaki Bebek Koronadan Öldü

Batman'da henüz 1,5 yaşındaki Sakine Akdağ korona dolayısıyla hayatını kaybettiği ailesi kızının geç tedavi edildiğini saatlerce korona için entübe edilmek için beklediklerini belirtti.

1,5 Yaşındaki Bebek Koronadan Öldü
30 Kasım 2020 - 10:56 - Güncelleme: 01 Aralık 2020 - 12:43

Henüz 1.5 yaşındaki Sakine Akdağ bebek ne yazık ki korona dolayısıyla hayatını kaybetti. Ailesinin anlatımına göre 5 gün önce kaldırıldığı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde geç ‘korona’ teşhisi ve çocuklara yönelik entübe cihazın bulunmaması nedeniyle hayatını kaybetti. Bebeğin halası Safiye Akdağ; “Yeğenim 3-4 gün üst üste hastaneye gitmesine rağmen korona teşhisi konulamadı. Korona olduğu tespit edildiğinde de geç olmuştu. Müdahale eden doktor ise çocuklara yönelik entübe cihazın olmadığını söyledi. İlgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Çocuk daha hayattayken korona için entübe yeri olmadığını için beklediklerini Twitter üzerinden dile getirip yetkililerden yardım isteyen aile çocuğun uzun süre yer olmadığı gerekçesiyle bekletildiğini daha sonra sosyal medyada duyurduktan sonra Dünya hastanesinde yer ayarlandığını belirtti.

İddialar üzerine Batman İl Sağlık Müdürlüğü, açıklamada bulundu. Müdürlükten yapılan açıklamada; “Hastanın bekletildiği iddia edilen sürenin, PCR testinin sonuçlanması için gereken süre olduğu anlaşılmaktadır. Üç günlük takip ve tedavisinin ardından ne yazık ki kurtarılamadı” denildi.

KORONA NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ
Batman’da 1.5 yaşındaki Sakine Akdağ, korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Vefat haberinin ardından Akdağ’ın ailesi ise ‘ihmal’ iddiasında bulundu. Bebeğin halası Sakine Akdağ, yeğeninin 5 gün önce kaldırıldığı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde geç teşhis ve entübe cihazının olmadığı nedeniyle ihmale uğradığını ileri sürdü. Minik Sakine’nin vefatının derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten hala Safiye Akdağ: “Yeğenim üç-dört gün üst üste Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine kaldırılmasına rağmen bir türlü teşhis konulamadı. Annesi her seferinde güçlükle bebeği acile götürdü. Bebeğin her hangi ciddi bir rahatsızlığının olmadığı belirtilip, antibiyotik tedavinse başlanmış. En son 25 Kasım’da yeniden hastaneye kaldırıldığında çekilen akciğer röntgeninde ciğerlerinin kötü durumda olduğu belirleniyor” dedi.

“CİHAZIN OLMADIĞI SÖYLENDİ”
Epilepsi hastası olan yeğenine geç teşhis konulduğunu da kaydeden Akdağ, şöyle devam etti: “Yeğenimin durumunun kötü olduğu tespit edilince doktorun da bize söylediği ifadeye göre çocuklara yönelik entübe cihazı olmadığı için başka hastaneye sevki yapılacaktı. Sonuç itibariyle 7-8 saat boyunca yeğenim sevk için bekledi. Daha sonra da özel bir hastaneye sevk edildi. Özel hastanede tedaviye alındı ama Cumartesi akşamı kaybettik. İhmal nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız.”

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA
Vefatın ihmal nedeniyle bazı haber sitelerinde yayınlanmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü de açıklamada bulundu. Müdürlüğün açıklaması şöyle; “Ateş ve halsizlik nedeniyle Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvuran hastaya uzman hekim tarafından gerekli tetkikler yapılmış, hastamız yoğun bakım servisinde izole şekilde yatırtılarak bizzat başhekim ve çocuk uzmanı eşliğinde tedavisine başlanmıştır. İleri tetkik ve tedavi için 3. Basamak yoğun bakım ihtiyacı doğması üzerine hastamıza PCR testi yapılmıştır. Hastanın bekletildiği iddia edilen sürenin PCR testinin sonuçlanması için gereken süre olduğu anlaşılmaktadır. Oysa bu süre içerisinde de hastamızın zaten yoğun bakım servisinde tedavisine devam edilmiştir. Buradaki üç günlük takip ve tedavinsin ardından tüm müdahalelere rağmen ne yazık ki kurtarılamamıştır. Hastamızın yoğun bakım yatağı için bekletildiği ve bu sebeple hayatını kaybettiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.” 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum