Türkmenistan'da Korona Bildirilmiyor. Maske Takmak Yasak

Dünyanın çoğu yerinde maske neredeyse her alanda zorunlu yapılıyorken Türkmenistan'da maske takmak yasak. Ülke şu ana kadar hiç korona vakası bildirmedi

Türkmenistan'da Korona Bildirilmiyor. Maske Takmak Yasak
21 Kasım 2020 - 15:21 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 15:28

Corona virüsü vaka sayıları dünyanın pek çok yerinde tartışılıyor. Türkiye de Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka sayıları bir süre sonra hasta sayısına dönerken gerçek vaka sayısını hesaplamak için ne yapılması gerektiği tam olarak bilinmiyor. Bazı ülkeler ise corona virüsünü hepten yok sayıyor.

Örneğin Türkmenistan corona virüsü salgınının başından bu yana hiç vaka açıklamadı. Bahar aylarında devlet, basın ve yayın organlarında 'corona virüsü' kelimesine sansür uyguladı. Bu sansürün ardından bir de vatandaşların maske takması yasaklanmıştı. İlerleyen günlerde Dünya Sağlık Örgütü'nün uyarıları ve bizzat ülkeyi ziyaretlerine rağmen hala olumlu bir sonuç alınamadı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden bir ekip 6 Temmuz'da Türkmenistan'a gitti. DSÖ görevlileri bu süreçte sağlık tesislerini, laboratuvarları ve ülkedeki diğer tesisleri ziyaret etti. 10 gün süren ziyaret, bir basın toplantısı ve misyon başkanı Catherine Smallwood un Türkmen yetkilileri virüsün dolaşıyormuş gibi davranmaya çağırdığı bir açıklamayla sona erdi. Ancak bu ziyaret Türkmen halkında büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum