Son Dakika… Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı. Resmi Gazete nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (Guvernörü) Murat Uysal görevden alındı. Uysal dan boşalan göreve eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı. Naci Ağbal dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine ise İbrahim Şenel atandı

Son Dakika… Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı
07 Kasım 2020 - 09:59

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Resmi Gazete nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (Guvernörü) Murat Uysal görevden alındı. Uysal dan boşalan göreve eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Naci Ağbal dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine ise İbrahim Şenel atandı.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal 1968 de Bayburt ta doğdu. İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Naci Ağbal, 2004-2006 yıllarında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006 da PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.2008-2015 yıllarında Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği ile Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçiminde AK Parti Bayburt Milletvekili olarak TBMM ye giren Ağbal, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçiminde de yine Bayburt tan milletvekili seçildi. Ağbal, AK Parti MKYK üyeliği ile MYK üyesi olarak Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 64. Hükümette Maliye Bakanı olarak görev aldı. 65. Hükümette tekrar Maliye Bakanı olarak atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babası. (/SPUTNIK)

İlginizi Çekebilir Fitch ten Türkiye ye uyarı Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch in Türkiye den sorumlu ülke notları direktörü Douglas Winslow, Türkiye nin ekonomide attığı adımlar ile TL deki değer kaybını durdurmadığını söyledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum