Sadri Alışık: Google'ın Doodle yaptığı Türk sinemasının unutulmaz ismi

Dünyaca ünlü teknoloji devi , 1995'te hayatını kaybeden Türk sinemasının unutulmaz ismi Sadri Alışık için sanatçının 96. doğum gününde özel bir doodle hazırladı.

Sadri Alışık: Google'ın Doodle yaptığı Türk sinemasının unutulmaz ismi
05 Nisan 2021 - 10:16 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 12:04

Dünyaca ünlü teknoloji devi Google, 1995'te hayatını kaybeden Türk sinemasının unutulmaz ismi Sadri Alışık için sanatçının 96. doğum gününde özel bir Doodle hazırladı.

Google tarafından kutlama amacıyla geçici bir süreliğine arama motoru logosu üzerinde yapılan özel değişikliklere Doodle deniyor.

İlk Google Doodle 1998 yılında Burning Man Festivali'ni kutlamak için tasarlanmıştı. İlk animasyonlu Doodle, 2010 yılında İngiliz fizikçi, matematikçi ve astronom Isaac Newton'un anısına yapılmıştı. İlk interaktif Doodle ise aynı yıl Japonya'!da tasarlanan video oyunu Pac-Man'in 30. yıl dönümü için hazırlanmıştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yayımlanmış Doodle'lar, www.google.com/doodles adresinde görülebiliyor.

Sadri Alışık kimdir?

Google'ın doğum gününde unutmadığı Sadri Alışık ise 5 Nisan 1925'te İstanbul'un Beykoz ilçesinde doğdu. Alışık, çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu ve okul piyeslerinde rol aldı. Beykoz Ortaokulu'nu ve İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdi.

Sadri Alışık sahneye 1939'da Eminönü Halkevi'nde amatör olarak çıktı. 1943'te Raşit Rıza Tiyatrosu'nda profesyonel oldu. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu gibi topluluklarda pek çok oyunda yer aldı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum