Ramazan Ayı Tavsiyeleri

Kuran Nesli Platformunun daha önce açıkladığı Ramazan ayında yapılabilecekler.

Ramazan Ayı Tavsiyeleri
12 Nisan 2021 - 17:39 - Güncelleme: 13 Nisan 2021 - 10:19

Merkezi Batman'da olan Kuran Nesli Platformu Ramazan ayında yapılacaklarla ilgili tavsiyleri broşür olarak hazırlayıp işyerlerine ve camii cemaatine dağıttı.

İŞTE O TAVSİYELER

 

Rabbimiz Bakara Suresi 185 ayette şöyle buyurmuştur: «Ramazan ayı, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin»

Resulullah (sav) bir hadiste şöyle buyurmuştur: «Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allah’u Teâlâ size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapılar kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin (Kadir Gecesi'nin) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır (Nesai)

Ramazan ayı, Allah Teâlâ'nın kullarına bir ihsanıdır. Ramazan ayı öyle bir aydır ki; bu ayda yapılan ibadetlere verilen sevaplar, diğer aylardakinden çok daha fazladır. Onun için başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayından azami derecede istifade etmek hepimizin istek ve arzusudur. Ancak Ramazan’ın başından sonuna kadar programlı hareket etmek gerekir ki bu mübarek aydan hakkıyla istifade edilebilsin.

Şüphesiz bu mübarek ayda gerek ferdi olarak gerek ailece veya toplu olarak yapılabilecek çok şey vardır. Bu niyet ve düşüncelerle Kuran Nesli Platformu olarak «Ramazan Ayı Tavsiyeleri» adıyla kardeşlerimize bazı hatırlatma ve tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Amacımız bu tavsiyeler vesilesiyle mübarek Ramazan ayından hakkıyla istifade etmesidir.

Bu vesileyle tüm İslam âleminin, Ramazanını şimdiden tebrik eder ve bu mübarek ayın İslam coğrafyasında akan kanın ve zulümlerin bitişine; ümmetin dirilişine, birliğine ve özgürleşmesine vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

RAMAZAN TAVSİYELERİ

 

BİREYSEL PROGRAM

1-Günlük en az bir cüz Kur’an okumak:

Kur’an’ı, mümkün mertebe camide mukabele şeklinde okumak, mümkün değilse evde ailece mukabele şeklinde okumak, o da mümkün olmuyorsa bireysel olarak okumak. Okunacak Kur’an’ın mealini de birlikte okumaya gayret etmek. Bayanların da en yakın camide veya gittikleri kurslarda ya da evlerde komşularla mukabele şeklinde okumaları.

2-Farz ve Nafile namazlara özen göstermek:

Farz namazları mümkün mertebe camide cemaatle kılmak, mümkün olmuyorsa iş yerinde veya ailede cemaatle kılmak.

Teravih namazını en yakın camide cemaatle kılmak. Teravih namazını, mecbur kalmadıkça bireysel kılmaktan, cami dışında başka yerlerde gruplar oluşturarak kılmaktan ve teravih saatinde işyerinde bulunmaktan veya dışarıda gezmekten kaçınmak.

Duha ve gece namazlarını (Teheccüd) alışkanlık haline getirmek, Ramazan sonrasında da devam ettirmeye gayret etmek.

3-Ziyaretlere ağırlık vermek:

Ramazan ayında ziyaretleri çoğaltmak; hasta, yoksul ve yetimleri özellikle ziyaret etmek. Kabir ziyaretlerinde bulunmak.

4-Çok dua etmek:

Ramazan ayı boyunca dua ve niyaza ağırlık vermek; bolca cevşen okumak ve tesbihat yapmak.

5-Okumaya ağırlık vermek:

İmkân ve şartlara göre Ramazan ayı boyunca bir fıkıh ve bir siyer kitabını okuyup bitirmek.

6-İtikâf'a girmek:

Ramazan ayı içinde, özellikle de son on gününde itikâfa girmeye çalışmak ve çevredekilerin de buna katılımı için gayret etmek. İtikâfta; nafile ibadet, dua, tesbihat, Kur’an–ı Kerim ve mealini okuyarak zamanı iyi değerlendirmek.

7-Zekâtı hesaplamak, fitreleri vermek, hayır-hasenat yapmak:

Bu ay içerisinde, varsa zekâtları hesaplamak ve fitreleri vermek, sadaka ve bağışları artırmak.

8-İftar yemeği vermek:

Maddi imkânlar çerçevesinde iftar yemeği vermeye çalışmak ve bu âdetin yaygınlaşması için gayret göstermek. İftar sonrası kısa bir sohbet yapmayı ve ardından birlikte teravih namazına gitmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışmak.

9-Sıla-i rahimde bulunmak

Ramazan ayı münasebetiyle aile bireylerini, akrabaları, komşuları, tanıdıkları ve iş arkadaşlarını sormak, imkânlar dâhilinde yardımda bulunma ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak.

10-Kadir gecesini camide idrak etmek

Ramazan ayının son on gününün tekli gecelerini mümkün olduğu kadar camilerde geçirmeye çalışmak. Bu arada toplu halde cevşen ve benzeri dualar okumak, Kur’an ve Sünnet ile ilgili sohbetler yapmak.

11-Bayram namazına gitmek ve bayramlaşmada bulunmak

Bayram sabahı en yakın camiye gidip bayram namazını kıldıktan sonra camidekilerle bayramlaşmak, ardından ev halkı, komşular, akrabalar, dostlar ve tanıdıklara gidip onlarla bayramlaşmak. Uzak olanlara telefonla ulaşıp bayramlarını tebrik etmek.

AİLEVİ PROGRAM

1-Kur'an'ı mukabele şeklinde okumak:

Şayet evde okunacaksa, günlük en az bir cüz olmak üzere ailece mukabele şeklinde Kur'an okumak.

Kuran'ı okuma konusundaki eksiklikleri gidermek.

Başta çocuklar olmak üzere, aile bireylerinden Kur’an okumasını bilmeyenlerin veya okumasını bildiği halde tecvidi bilmeyenlerin bu eksikliklerini tamamlamaya çalışmak.

2-İlmihal dersi yapmak.

Başta çocuklar olmak üzere, aile bireyleriyle Ramazan boyunca, tekrar bile olsa ilmihal dersi yapmak.

3-Siyer dersi yapmak.

Bir siyer kitabını aile bireyleriyle ders şeklinde okumak.

4-Cemaatle namaz kılmak.

Evde kılınan namazları cemaatle kılmaya çalışmak.

Aile bireylerini nafile namaza alıştırmak.

Aile bireylerini gece namazına alıştırmak ve bunu alışkanlık haline getirmeleri için gayret sarf etmek.

5-Kadir gecesini idrak etmek.

Kadir gecesini camilerde veya evde mutlaka idrak etmeye çalışarak bol bol duada bulunmak

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum