Provokasyon - Bağdat'ta Haşdi Şabiler KDP Binası Yaktı

Kurdistan Demokrat Partisi binası Irak'ın başkenti Bağdat'ta şii Haşdi Şabi taraftarları tarafından ateşe verildi.

Provokasyon - Bağdat'ta Haşdi Şabiler KDP Binası Yaktı
17 Ekim 2020 - 11:28

 Heşdi Şabi yanlıları Irak’ın başkenti Bağdat’ta Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) binasını ateşe verdi.

Rûdaw muhabirinin Helkewt Aziz’in aktardığı bilgilere göre, bugün sabah saatlerinde Bağdat’ın Karada bölgesinde bulunan KDP’nin binası önünde Heşdi Şabi yanlısı bir grup protesto gösterisi düzenledi.

Heşdi Şabi yanlısı grup daha sonra KDP parti binasına saldırarak binayı ateşe verdi.

Helkewt Aziz, KDP’nin parti binası önünde çok sayıda güvenlik güçlerinin olduğunu ancak göstericilere müdahale etmediklerini aktardı.

Rûdaw’a konuşan KDP’nin Bağdat İl sorumlusu Şwan Muhammed Taha, Heşdi Şabi’nin günlerdir sosyal medya aracılığıyla Cumartesi günü KDP binası önünde protesto gösterisi düzenleyeceklerini bildirdiğini ifade ederek, “Biz de öncesinde Iraklı güvenlik güçlerinin yanı sıra ilgili tarafları uyardık” dedi.

Şwan Muhammed Taha sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önce de birkaç kez tehdit etmişlerdi dolaysıyla biz de öncesinden önlemlerimizi aldık. Dün güvenlik güçleri parti binasını önünde nöbet tutmaya başladı ancak bu sabah itibariyle yapılan saldırılara karşı kayıtsız kaldılar. Aksine kapıları açtılar ve göstericiler içeri girerek bize saldırdılar. Öncesinden ne yapacaklarını ve niyetlerini bildiğimiz için önlemimizi aldık.”

Bağdat’ta bugün yaşanan olay, KDP Politbüro üyesi ve eski Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin, Irak Hükümeti’nin ‘temel bir görevi Yeşil Bölgesi’yi milis ve halk güçlerinden temizlenmesi gerektiğini’ söylemesinin ardından yaşandığı belirtiliyor.

Rûdaw’a konuşan KDP Milletvekili Nasır Herki, “Şii Milletvekili Yusuf Kilabi, meclis toplantısında Hoşyar Zebari'nin Heşdi Şabi’ye karşı saygısızlık ettiğini dile getirmesinin ardından Meclis Başkanı Yardımcısı Hasan Kabi Zebari’nin özür dilemesi gerektiğini söyledi” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum