Paranox'ın Toplatılmasına Karar Verildi

Ateş düşürücü özelliği nedeniyle tercih edilen Paranox fitilin toplatılmasına karar verildi. Türkiye’de ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Paranox fitili, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun aldığı karar ile toplatılmaya başlandı.

Paranox'ın Toplatılmasına Karar Verildi
14 Haziran 2021 - 09:10

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye'de en çok kullanılan ağrı kesici-ateş düşürücülerden olan Paranox fitilin piyasadan toplatılacağını açıkladı. Özellikle çocuklarda hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin semptomik tedavisinde kullanılan Paranox fitilin kullanılmaması öneriliyor.

PARANOX NEDEN TOPLATILIYOR?

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.'nin ruhsatına sahip olduğu "Paranox 120 mg/ 15 mg Supozituvar" adındaki ürünün piyasada olan tüm partilerine, kurumun komisyonları tarafından alınan karar kapsamında, 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Geri Çekme Yönetmeliği"ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işleminin uygulandığı belirtilirken, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulduğu vurgulandı.

Paranox’un neden toplatıldığına dair bir bilgi bulunmuyor.

PARANOX ZARARLI MI?

Kurumun neden böyle bir karar aldığı bilinmezken, zararlı olup olmadığı da bilinmiyor. Ayrıca geri toplanan ilaçların kullanılması önerilmiyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum