MHP'nin 'HDP kapatılsın' çağrısı karşısında AKP'de hangi görüş ağırlık kazanıyor?

Devlet Bahçeli'nin, PKK'nin eylemlerinden sorumlu tuttuğu HDP'nin kapatılmasına ilişkin çağrısı, iktidar partisi AKP'de karşılık bulmadı. Buna karşı, hakkında terör suçlamasıyla fezleke hazırlanmış HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak yargı yolu açılması görüşü ağırlık kazanıyor.

MHP'nin 'HDP kapatılsın' çağrısı karşısında AKP'de hangi görüş ağırlık kazanıyor?
19 Şubat 2021 - 14:19

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, PKK'nin eylemlerinden sorumlu tuttuğu HDP'nin kapatılması çağrısı, iktidar partisi AKP'de karşılık bulmadı. Buna karşı, hakkında "terör" suçlamasıyla fezleke hazırlanmış HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak yargı yolu açılması görüşü ağırlık kazanıyor.

Daha uzun vadeli olarak ise terör suçlarından dokunulmazlığın kaldırılması hedefleniyor. AKP'nin parti kapatmaya karşı duran tutumunun altında, bunun "çözüm olmayacağı" anlayışının yanı sıra, Kürt seçmenini kaybetme endişesi yatıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde yürütülen askeri operasyonda, PKK'nın alıkoyduğu 13 Türk vatandaşının cansız bedenine ulaşılması ve operasyonda 3 askerin de yaşamını yitirmesinin ardından, iktidar bloğu, "terörü kınamadıkları" gerekçesiyle HDP'ye sert eleştiriler yöneltti.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ise geçen Salı günkü grup toplantısında "Gara'dan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını" belirterek, "Bu itibarla HDP'nin kapatılması elzemdir, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı inanıyorum ki gereğini yapacaktır" diyerek bir kez daha kapatma davası çağrısı yaptı. Bahçeli, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resen dava açmaması halinde, Siyasi Partiler Yasası'ndan kaynaklanan haklarını kullanıp, HDP hakkında kapatma davası talebinde bulunacaklarını da yineledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum