LGS'de okul puanları etkili olacak mı?

LGS sınavından çıkan öğrenciler LGS'de okul puanları etkili olacak mı? sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. 2021 LGS ve okul puanı hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar...

LGS'de okul puanları etkili olacak mı?
08 Haziran 2021 - 10:00 - Güncelleme: 08 Haziran 2021 - 14:46

6 Haziran itibarıyla Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı bitti. Ortaokul öğrencileri sınavın bitişinin ardından "LGS'de okul puanları etkili olacak mı?" sorusunun yanıtını internet üzerinden araştırmaya başladı. Peki LGS ve okul puanı nasıl hesaplanır? İşte 2021 LGS ve okul puanı hesaplama

LGS'DE OKUL PUANLARI ETKİLİ OLACAK MI?

Geçtiğimiz yılki LGS sınavı sonucuna okul puanı eklenmedi. 2021 yılı için de LGS sınav sonucuna Ortaokul Başarı Puanı'nın (OBP) eklenmemesi öngörülüyor.

OKUL PUANI HESAPLAMA

Orta öğretim mezuniyet puanı 100 puan üzerinden hesaplanır, 5 ile çarpılarak elde edilir. Örnek vermek gerekirse mezuniyet notu 80 olan öğrencinin orta öğretim başarı puanı (OBP) 400, mezuniyet notu 50 olan öğrencinin ise OBP'si 250 olur.

 

LGS PUANI HESAPLAMA

Merkezi Sınava katılan olan öğrencilerin puanı, şu şekilde hesaplanır;

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum