Kürtçe Tercümanlar Kürtçe Bilmeyince Duruşma Ertelendi

Batman eski belediye başkanı Mehmet Demir'in tutuklu olduğu davada tercüman krizi yaşandı. Kürtçe savunma yapan Mehmet Demir için getirilen tercümanlar akademik Kürtçe konuşulduğu için anlamadıklarını belirtince Mehmet Demir savunma yapamadı

Kürtçe Tercümanlar Kürtçe Bilmeyince Duruşma Ertelendi
08 Ocak 2021 - 12:02

Batman belediye başkanı Mehmet Demir savunma yapamadığı için mahkeme ertelendi.
 

Geçtiğimiz yıl görevden alınarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir’in “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmaya gazeteciler, HDP Batman İl Örgütü, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri alınmadı.

Duruşmaya Mehmet Demir’in ailesi, avukatları, HDP Batman Milletvekilleri Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, Rüştü Tiryaki ve Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz katıldı.

KÜRTÇE SAVUNMA TALEBİ

Duruşmaya Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan ve Kürtçe savunma yapan Demir’in konuşması tercümanın “Akademik Kürtçe konuşuyor anlamıyorum” gerekçesiyle başka tercüman getirilmesine karar verildi.

3 TERCÜMAN DA TERCÜME EDEMEDİ

Getirilen ikinci tercüman da Demir’in konuşmasından anlamadığını ileri sürdü. Mahkeme yeni bir tercüman getirilmesi kararı verdi. Getirilen 3’üncü tercümanın da aynı gerekçe ile Demir’in konuşmasını tercüme edemedi. Yaşanan bu duruma tepki gösteren Demir savunma yapmadı.

Ardından savunma yapan avukatlar, Demir’in üzerine atılı suçları ret ederken, serbest bırakılmasını talep etti.

Avukatların savunmasının ardından mütalaa veren savcı, Demir’in tutukluluk halinin devamını talep etti.

Verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme, Demir’in tutukluğuna devam kararı vererek, bir sonraki duruşmayı 20 Ocak tarihine erteledi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum