Küresel ısınma nedeniyle martılar başta olmak üzere birçok tür yüzyılın sonunda yok olacak

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) yeni raporuna göre, dünya küresel ısınmayı sanayi öncesi dönemlerden 1,5 derece artış ile sınırlandırmayı başaramazsa, yüzyılın sonunda denizlerdeki mercanlar ağaracak, penguenler Antarktika’daki buz kütlelerini kaybedecek, martılar yavrularını besleyemeyecek ve Amazon'un kara başlı sincap maymunu tarihten silinecek. Çalışmaya göre yakın gelecekte birçok tür yiyecek bulma veya hayatta kalma sorunlarıyla karşı karşıya kalacak.

Küresel ısınma nedeniyle martılar başta olmak üzere birçok tür yüzyılın sonunda yok olacak
03 Haziran 2021 - 10:28

WWF raporunun yazarları, özellikle İspanya’dan Akdeniz’e kadar kuzey yarımküredeki birçok bölgede yaşayan martıların denizlerin ısınmasından kaynaklanan artan tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

MARTILARIN BESİN ZİNCİRİ BOZULUYOR

Çünkü, birçok balık türünü içeren kum balıkları deniz kuşunun beslenmesinin büyük bir bölümünü oluşturuyor ve bu balıkların varlığı kopepod adı verilen kabuklulara bağlı. Ancak şimdi, denizlerin ısınması, kopepodların balıklar yumurtadan çıkmadan önce çiçek açması anlamına geliyor ve balıklar aç kalıyor. Kum balıkları beslenemeyince doğal olarak besin zincirinde bozulma meydana geliyor ve martılar yiyecek bulamıyor.

Bununla birlikte WWF, 2000 ile 2016 yılları arasında kopepodların, balık larvalarının yumurtadan çıkmasından yaklaşık 20 gün önce çiçek açtığını buldu. Sıcaklıkların artmasıyla bu aranın genişleyeceği konusunda uyarı yapıldı.

Diğer taraftan, raporda halihazırda sanayi öncesi seviyelerin 1 derece üzerinde olan küresel ısınmanın etkilerinin şimdiden görülebildiği tespit edildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum