Kızını Başına Çekiçle Vurarak Öldüren Baba ve Üvey anne Tahliye Oldu

İstanbul Ataşehir’deki evlerinde 2001 yılında başına çekiçle vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürülen 12 yaşındaki Hande Çinkitaş’ın 19 yıl sonra tutuklanan babası Nezih Çinkitaş ve üvey annesi Şehnaz Çinkitaş, müebbet hapisle yargılandıkları davada tahliye edildiler.

Kızını Başına Çekiçle Vurarak Öldüren Baba ve Üvey anne Tahliye Oldu
13 Nisan 2021 - 10:01

Mahkeme gerekçe olarak, delillerin toplanmış olmasını ve sanıkların toplanmamış delillere etki etme olanağı bulunmamasını gösterdi. Her iki sanığa da konutu terk etmeme ve yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

‘RUHUNU İNCİTTİLER’

Hande’nin biyolojik annesi Handan Yılmazer, “Çok üzgünüm. Kızımın ruhunu incittiler” dedi.

 

İçerenköy’de 2001 yılında 12 yaşındaki Hande Çinkitaş’ın öldürülmesine ilişkin ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanan ve yaklaşık 6 aydır tutuklu bulunan baba ile üvey annenin tahliyesine karar verildi. Mahkeme, tahliye gerekçesinde delillerin toplanmış olduğunu gösterirken, sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve konutu terk etmeme şeklinde adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verdi.

İstanbul İçerenköy'de, 2001 yılında 12 yaşındaki Hande Çinkitaş'ın öldürülmesine ilişkin “canavarca hisle eziyet çektirerek alt soydan akrabayı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle baba Nezih Çinkitaş ile üvey anne Şehnaz Çinkitaş'ın yargılandığı davanın 2. duruşması yapıldı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Nezih Çinkitaş ve Şehnaz Çinkitaş cezaevinden getirildi. Hande Çinkitaş'ın annesi müşteki Handan Yılmazer ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu. Covid-19 tedbirleri kapsamında izleyiciler ile basın mensupları duruşma salonuna alınmadı.

EV HAPSİ KARARI VERİLDİ

Delillerin çoğunun toplanmış olması ve toplanmayan delillere sanıkların etki etme olasılığının bulunmamasını gerekçe gösteren mahkeme, yaklaşık 6 aydır tutuklu bulunan sanıklar Nezih Çinkitaş ile Şehnaz Çinkitaş'ın tahliyesine karar verdi. Öte yandan sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve konutu terk etmeme şeklinde adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verildi.

‘ŞİMDİ KIZIM YERİNDE RAHAT EDEMEYECEK'

Tahliye kararının ardından gözyaşlarını tutamayan Hande Çinkitaş'ın annesi Handan Yılmazer, “Üzgünüm, benim kızım bunu hak etmedi. Yalan beyanlarla adaleti de yanılttılar. Ben bu kararı beklemiyordum. Vahşice katledildi benim kızım. Yapanlar serbest bırakılıyor. Şimdi kızım yerinde rahat edemeyecek. Adalet istiyoruz artık. Kadınlara, çocuklara kıyanları çıkarmasınlar. Onlara aramızda yer yok. Asla affetmiyorum” ifadelerini kullandı.

Ailenin avukatı Hasan Kocabey ise tutuklu sanıklar Şehnaz ve Nezih Çinkitaş'ın tahliyelerine karar verildiğini belirterek, “Sanıkların çelişkili beyanları, teknik deliller, cinayetin gece işlendiğine ilişkin ve sabaha kadar da cinayet mahalinin sanıklar tarafından kurgulandığına ve delillerin yok edildiğine dair çok ciddi deliller var dosya içerisinde. Buna rağmen tahliye edilmiş olmaları kamu vicdanını zedeledi. Derhal itiraz edeceğiz” dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum