Fransız Senatosu'ndan skandal Dağlık Karabağ kararı

Azerbaycan ın Dağlık Karabağ ı Ermenistan işgalinden kurtarması ile birlikte Fransa daki Ermeni lobisi harekete geçti. Sağcı ve muhafazakarların çoğunlukta olduğu Fransa Senatosu, Ermeni lobisinin de etkisiyle bugün tavsiye niteliğindeki karar taslağını oyladı. Fransız Senatosu 1 e karşı 305 “evet” oyu ile “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti nin” tanınmasını öngören teklifi kabul etti.

Fransız Senatosu'ndan skandal Dağlık Karabağ kararı
26 Kasım 2020 - 10:28

Azerbaycan ın Dağlık Karabağ ı Ermenistan işgalinden kurtarması ile birlikte Fransa daki Ermeni lobisi harekete geçti. Sağcı ve muhafazakarların çoğunlukta olduğu Fransa Senatosu, Ermeni lobisinin de etkisiyle bugün tavsiye niteliğindeki karar taslağını oyladı.

Fransız Senatosu 1 e karşı 305 “evet” oyu ile “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti nin” tanınmasını öngören teklifi kabul etti. Senatörlerden 30 u ise çekimser kaldı.

Senato, “Fransa hükümetini Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımaya ve anlaşmazlığın müzakere edilmiş ve kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması amacıyla mümkün olan her şeyi yapmaya davet ediyor, böylece 1994 yılında tanımlanan sınırların yeniden tesis edilmesini istiyoruz” diyerek bu müzakerelerin Minsk Grubu tarafından yapılması gerektiğini ifade etti.

Metinde ayrıca Fransız hükümeti, “Dağlık Karabağ da işlenen savaş suçlarına ilişkin uluslararası bir soruşturma yürütülmesini talep etmeye” davet edildi.

İlginizi ÇekebilirReuters tan Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya anlaşmazlık yaşıyor İlginizi ÇekebilirErdoğan ve Putin arasında Dağlık Karabağ görüşmesi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum