Diyarbakır'da Kürtçe Eğitim Mitingine İzin Verilmedi

Bir grup sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti tarafından, Kürtçe’nin eğitim dili ve resmi dil olması talebiyle, Diyarbakır’da düzenlenmek istenen mitinge izin verilmedi. Durum oturma eylemiyle protesto edildi

Diyarbakır'da Kürtçe Eğitim Mitingine İzin Verilmedi
08 Haziran 2021 - 10:03

Bir grup sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti tarafından, Kürtçe’nin eğitim dili ve resmi dil olması talebiyle, Diyarbakır’da düzenlenmek istenen mitinge izin verilmedi. Mitingi organize edenler durumu oturma eylemiyle protesto etti.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği, Dil ve Kültür Ağı, Kürt Dil Platformu ile HDP tarafından organize edilen mitingin İstasyon Meydanı’nda yapılması planlanmıştı. Ancak mitinge izin verilmedi. Buna rağmen, mitingi organize eden kurumların temsilcileri Yenişehir İlçesi’ndeki sanat sokağında toplandı. Grup mitingin yapılacağı alana yürümek istedi. Grubu ablukaya alan polis yürüyüşe izin vermedi.

Polisle uzun süre müzakere eden grubun, sadece basın açıklaması yapmasına izin verildi. Ancak basın açıklaması için başka bir yer gösterilince tansiyon yükseldi. Grup, Sanat Sokağı’nda açıklama yapmakta ısrar etti. Bu sırada başka grupların da toplanması üzerine polis müdahale etti. Grupların biraraya gelmesine izin vermeyen polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Gruplar zaman zaman tepkilerini alkış ve sloganlarla dile getirdi. Grupların polis ablukasında halay çekmesi de ilginç görüntüler oluşturdu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum