Brezilya'da yaşlılara korona aşısı yerine 'boş şırınga' enjekte edildi

ABD ve Hindistan'ın ardından dünyada en çok vakanın görüldüğü, ABD'den sonra en çok ölümün yaşandığı Brezilya'da yaşlılara koronavirüs aşısı yerine boş enjeksiyon uygulandığı iddiaları polisi hareket geçirdi.

Brezilya'da yaşlılara korona aşısı yerine 'boş şırınga' enjekte edildi
25 Şubat 2021 - 10:22

Brezilya'da bir grup sağlık çalışanının, yaşlılara Covid-19 aşısı yerine boş enjeksiyon uyguladığı iddiaları üzerine polis harekete geçerken, 'rüzgar atışları' denilen skandalla ilgili soruşturma başlatıldı.

Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaletinde bir grup sağlık çalışanının, yaşlılara Covid-19 aşısı yerine boş enjeksiyon uyguladığı görüntüler sosyal medyada kısa sürede yayıldı. Polisi harekete geçiren olayın görüntüleri geçtiğimiz Ocak ayının sonlarında ortaya çıktı.

Görüntülerde, yaşlılara boş şırınga ile "rüzgar atışları" yapıldığı iddiaları skandalları da beraberinde getirdi. Söz konusu uygulamayı yapan sağlık çalışanlarına yönelik soruşturma başlatan polis, eyalet genelinde en az 5 soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. Kamu Bakanlığı tarafından da desteklenen soruşturmalardan 3’ü eyalet başkenti Rio de Janeiro’da sürerken, diğerleri Petropolis ve Niteoi’de devam ediyor.

GÖRÜNTÜLERİN ARDINDAN GÖREVDEN ALINDILAR

Görüntülerin ardından görevden almalar da başladı. Rio de Janeiro’nun Copacabana semtinde bulunan bir klinikte çalışan hemşire, 90 yaşında bir kişiye boş şırınga ile enjeksiyon uyguladığı gerekçesiyle görevinden uzaklaştırıldı. Niteoi kentinde de hemşire Rozemary Gomes Pita, benzer görüntülerinin ortaya çıkması üzerine polis tarafından sorguya alındı. Yoğun çalışma saatleri nedeniyle yorgun ve stresli olduğunu belirten Pita, kötü niyetli olmadığını söyledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum