Bezos uzay turizmi denemelerine başlıyor

Amazon un sahibi Jeff Bezos uzay seyahati denemeleri için 13. test uçuşuna başlıyor. Yeni Shepard adında olan uzay gemisinin bu 13. test uçuşu olacak ve henüz insanlı bir uçuş daha yapılmadı. Blue Origin firması uzayı görmek isteyen müşterilerine kısa da olsa göstermek isteyen bir stratejiye sahip. Ancak firma bilet satışlarına başlamadı ve bir fiyat açıklamasında da […]

Bezos uzay turizmi denemelerine başlıyor
15 Ekim 2020 - 17:51

Amazon un sahibi Jeff Bezos uzay seyahati denemeleri için 13. test uçuşuna başlıyor. Yeni Shepard adında olan uzay gemisinin bu 13. test uçuşu olacak ve henüz insanlı bir uçuş daha yapılmadı. Blue Origin firması uzayı görmek isteyen müşterilerine kısa da olsa göstermek isteyen bir stratejiye sahip. Ancak firma bilet satışlarına başlamadı ve bir fiyat açıklamasında da bulunmadı. Habere konu olan araç bugüne kadar sadece Mannequin Skywalker isimli bir test mankeni taşıdı.

Bugün gerçekleştirilecek olan deneme uçuşu, internetten izlenebilecek. Blue Origin firması CEO su Bob Smith firmanın turizm amaçlı insanlı uzay uçuşlarına çok yakın olduğunu söyledi.

Yeni Shepard isimli uzay aracı iki parçadan oluşuyor. Küçük kubbe şeklinde, dikdörtgen pencerelere sahip bir kapsül ve kapsülü uzaya fırlatırken ses hızının üç katına kadar çıkartabilen 60 fit uzunluğunda bir roket güçlendirici. Kapsül, roketten ayrılmak ve roketi 60 milden daha yüksek bir noktaya tırmandırmak için tasarlanmış. Ancak işi bunla da bitmiyor. Bu kapsül görevini yerine getirdikten sonra paraşütle yeryüzüne geri dönüyor.

Business Insider da yer alan habere göre; Bugün gerçekleştirilecek olan test aslında birden fazla denemeyi içeriyor. NASA için yapılacak birden fazla deneyler arasında gelecekteki uzay aracının Ay ın yüzeyine yumuşak iniş yapmasını sağlayacak olan sensorler de olacak.

Amazon un patronu Jeff Bezos/Fotoğraf: Reuters

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum