Beethoven: Büyük besteci, duyma engeline karşın nasıl mükemmel besteler yaptı?

250 yıl önce dünyaya gelen Ludwig van Beethoven, gelmiş geçmiş en büyük müzisyenlerden biriydi. Eserleri bugün de dünya çapında çalınıyor ve 9. Senfonisi tüm zamanların en çok çalınan eseri. Tüm bunlara karşın Beethoven yetişkin yaşamanın büyük kısmını duyma engelli geçirdi.

Beethoven: Büyük besteci, duyma engeline karşın nasıl mükemmel besteler yaptı?
18 Aralık 2020 - 11:23

7 Mayıs 1824, Viyana. Aristokratlar ve şehrin entelektüelleri Viyana Kraliyet Tiyatrosu Burgtheater'da çok önemli bir etkinlik için, Ludwig van Beethoven'ın Dokuzuncu Senfonisi'nin prömiyeri için bir araya gelmişti.

Beklentiler çok yüksekti.

Beethoven uzun zamandır herhangi bir senfoni üretmemişti. Üstelik 12 yıldır da sahnelerden uzaktı.

Ama en nihayetinde o gün gelip çatmış ve Beethoven, başka hiçbir konserde bir araya gelmemiş, en kalabalık orkestranın karşısında sahneye çıkıyordu.

 

İlk kez bir senfoninin formatı değiştirilmiş ve insan sesi de dahil edilmişti.

Beethoven, sırtını seyirciye dönmüş, dizginlenemez bir tutkuyla müzisyenleri yönlendiriyor, vücudunu ve kollarını müziğin akışına göre coşkuyla sallıyordu.

Kendisini o kadar kaptırmıştı ki, parçanın sonunda solistlerden birinin ona yaklaşıp döndürmesiyle, gök gürültüsünü andıran alkışları görene kadar ellerini sallamaya devam etti.

Bu ana kadar ise Beethoven zaten duyma engelliydi.

'Bu kadar iyi sonuçlanması şaşırtıcı'

 

BBC'ye konuşan Oxford Üniversitesi'nden müzikoloji profesörü ve "Beethoven: Dokuz Parçada Bir Hayat" isimli biyografi kitabının yazarı Laura Tunbridge, bu olayla ilgili birkaç açıklama olduğunu söyledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum