9 saatten fazla uyuyorsanız kendinizi tehlikeye atıyorsunuz!

Yetersiz ve kötü bir uyku, vücuttaki antikor miktarını azaltarak bağışıklık sistemini düşürüyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, uykunun sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu detaylı bir şekilde anlattı.

9 saatten fazla uyuyorsanız kendinizi tehlikeye atıyorsunuz!
27 Kasım 2020 - 11:17

Uykunun bağışıklık sistemi ile ilişkisine değinen Dr. Öğr. Üyesi Oral, “Uyku, vücudumuzun hem dinlenmesi hem de kendini yenilemesi için gereklidir. Uyku esnasında vücudumuzdaki bağışıklık sistemini oluşturan hücreler de diğer hücreler gibi kendini yeniler ve daha aktif hale gelirler. Uyku süresinin kısalmasının savunma sisteminde rol alan T lenfosit ve doğal öldürücü (NK) hücre sayısında ve mikroorganizmalarla savaşta üretilen antikorlarda azalmaya sebep olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda uyku sırasında salınan melatonin hormonunun da bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Yetersiz veya kötü uyku durumunda salınan melatonin hormonu miktarı azalır, bu da bağışıklık sistemini olumsuz etkiler” dedi.

'UYKUSUZLUK AŞININ ETKİSİNİ AZALTIYOR'

Covid-19 aşısının yüksek başarı oranına sahip olacağı haberleriyle derin bir nefes alırken uzmanlar düzensiz ve yetersiz uyuyan kişilerde aşının yeterince etkili olamayabileceğini belirtti. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Oral, “Yapılan çalışmalarda yetersiz ve kötü bir uykunun aşının vücutta üreteceği koruyucu antikor miktarını olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır” şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum