MEB AÖL 1. dönem sınavları uzaktan (online) mı yapılacak?

AÖL sınavları online mı yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı 5-6 Aralık tarihlerinde yapılacak AÖL sınavlarının ertelendiğini açıkladı. Açık Liselerde eğitimlerine devam eden binlerce aday 1. dönem sınav tarihlerini ve sınav şeklini araştırıyor. Peki AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? İşte 2020-2021 AÖL çalışma takvimi!

MEB AÖL 1. dönem sınavları uzaktan (online) mı yapılacak?
04 Aralık 2020 - 11:04

Sınava kısa bir zaman kala MEB Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda Açık Öğretim Lisesi sınavları ertelendi. ÖSYM’de bu kararların ardından  birçok sınavın ertelendiğini duyurdu. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksamaması adına AUZEF, ATA AÖF ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavları online olarak düzenlenecek. Online sınavların Açık Öğretim Lisesi sınavlarında da uygulanabileceğini düşünen öğrenciler sosyal medya üzerinden konuyla ilgili fikirlerini belirtti. Hafta içi ve hafta sonu yasakları, seyahat kısıtlaması gibi birçok önlemin alınmasıyla AÖL sınavlarının yakın zamanda yüz yüze imkanlarla düzenlenmeyeceği biliniyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavla ilgili değerlendirme süreci sürüyor. Peki AÖL 1. dönem sınavları online mı yapılacak? İşte konuyla ilgili yaşanan son gelişmeler ve detaylar…

 

 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAVLARI İPTAL EDİLDİ!

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan resmi açıklamada 5 Aralık Cumartesi ve 6 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen Açık Öğretim Ortaokulu ile lise sınavları merkez ve taşra teşkilatı unvan değişikliği sınavlarının alınan tedbirler kapsamında ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

 

 

 

ÖSYM ve MEB Bakanlığı tarafından yakın zamanda gerçekleştirilecek sınavların iptal edilmesinin ardından gözler online sınav kararına çevrildi. Henüz Milli Eğitim Bakanlığı’ndan AÖL sınavlarının online olmasıyla ve sınav tarihleriyle  ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.  Salgının seyri ve gidişata göre durum değerlendirmesi yapılarak 2020-2021 eğitim öğretim yılı AÖL 1. dönem sınavlarıyla ilgili karar verilecek.

 

Pandemi nedeniyle ertelenen AÖL 2019 3. Dönem sınavlarında öğrencilik durumu, aktif, donuk, silik olup daha önceki sınavlara girildiğine bakmaksızın 3. Dönem (2019-3) sınavı için bir dönemde alabileceği ders kadar ders ataması yapılarak atanan bu derslerin kredileri verildi. 

HANGİ SINAVLAR İPTAL EDİLDİ?

Milli Eğitim Bakanlığının düzenleyeceği Açık Öğretim Lisesi ve ortaokulu sınavlarının yanı sıra Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavları ileri bir tarihe ertelendi.

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum