Sason Zore Vadisindeki HES'e Hayır

Bin yıllık Antik Hasankeyf'i sular altında bırakan zihniyet şimdi de Sason'da doğal güzelliğiyle bölgenin nefes alanı olan Zore vadisine Hidroelektrik santral yapma peşinde.


Sason Zore Vadisindeki HES'e Hayır

Batman belediyesi il genel meclisinin aldığı kararla Sason ve Kulp arasında bulunan Çeme Zore Bölgesine Hes Projesi yapılacak. Başta Batmanlılar olmak üzere haberi öğrenen çoğu çevreci bu doğa katliamına dur demek için sosyal medyadan çağrı yaptı.

#ZoreVadisineDokunma hashtagiyle uzun süre Türkiye gündeminde kalan çalışmaya çoğu kişiden destek geldi.

İşte o mesajlardan bazıları

Batman Burada:
Dünyanın Keşfedilmeyen Cenneti Zore Vadisi Batman’ın Sason İlçesine Bağlı . Bu Bölgenin Oksijene İhtiyacı Var . Yaşam Alanlarımızı Tehdit Eden Bu Proje Akla ve Vicdana Aykırıdır Derhal İptal Edilmelidir.

Roar Camp:
Doğayla savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz. #ZoreVadisineDokunma Sularımız Özgür aksın!

Kenan Akdeniz:
Diyarbakır Kulp’lu olmam ve çocukluğumun orda geçmesi nedeni ile bu coğrafyayı bilen birisiyim.Zore vadisi Sason-Kulp arasında bulunan;şelaleri,kanyonları, barındırdığı yaban hayvan popülasyonu ve endemik bitki zenginliği ile korunması gereken bir yerdir.#ZoreVadisineDokunma

Melik Müjdeci:
Bölgemizin cennet güzelliklerinden Sason'un meyve ağaçları, kanyonlar, tarihi mağaralar ve şelaleler ile dolu Zore Vadisi'ni de içine alacak olan HES projesini hiçbir şart ve koşulda kabul etmiyor, doğaya yönelik rant odaklı tüm saldırıları kınıyoruz.

Vefa KAVŞUT:
Dağ, taş, toprak gözleri yaşlı,
Tarihî Hasankeyf bile sular altı,
Elli yıla tarih ve doğa sığmaz,
Bu yürek yeni bir Ilısu kaldırmaz.
#ZoreVadisineDokunma